top of page

Як створити стартап: Покроковий гайд


Запуск стартапу є не тільки цікавим та захоплюючим процесом, але водночас і складним. Від появи інноваційної ідеї до виведення її на ринок потрібно пройти чимало кроків, в яких дуже легко заплутатися, особливо починаючим фаундерам.


Ми хочемо спростити для вас цей шлях, тому систематизували всі кроки створення стартапу в один гайд. Незалежно від того, чи ви підприємець-початківець, чи досвідчений професіонал, цей гайд надасть вам вичерпну відповідь на питання "Як створити стартап?" та усю необхідну інформацію, щоб перетворити вашу ідею на успішний бізнес.Крок 1: Валідація бізнес-ідеї


Це важливий крок у процесі створення стартапу, який часто може збільшити або зменшити ваші шанси на успіх. Йдеться про перевірку життєздатності ідеї та попиту на ваш продукт або послугу перед тим, як інвестувати в них значну кількість часу та ресурсів. По суті, завдяки валідації ви зможете переконатися, що люди дійсно захочуть купити те, що ви продаєте.


Щоб перевірити свою ідею, ви можете почати з проведення маркетингового дослідження та розмови з потенційними клієнтами, що у стартап-світі називається customer development.


Як створити стартап

Для того, аби customer development був успішним та результативним, вам потрібно ставити питання про потреби та біль потенційних користувачів. Це допоможе вам з'ясувати, чи відповідає ваша ідея тому, що вони шукають. Детальніше про те, як формувати питання, що найкраще розкриють проблеми та потреби вашої ЦА, радимо прочитати в книзі “The mom test” Роба Фіцпатріка.


Перевірка вашої ідеї має вирішальне значення, оскільки допомагає уникнути марної трати часу та грошей на концепцію, яка може не мати значного попиту. Зробивши цей крок, ви збільшите свої шанси на успіх і зможете приймати обґрунтовані рішення щодо майбутнього вашого стартапу.Крок 2: Створення команди


Наявність правильних людей на борту може мати вирішальне значення, коли справа доходить до втілення вашої ідеї в життя. Сильна команда може запропонувати різноманітний набір навичок, поглядів та досвіду, а також допоможе вам подолати труднощі та досягти поставлених цілей.


Формуючи команду, важливо враховувати конкретні потреби вашого бізнесу та шукати людей, які володіють відповідними навичками та досвідом. На перших порах ви будете шукати співзасновників, а пізніше почнете розширювати команду працівниками, підрядниками, фрілансерами – залежно від ваших конкретних потреб.


Окрім технічних навичок, важливо також шукати людей, які поділяють ваші цінності та бачення. Це допоможе переконатися, що всі працюють над досягненням спільної мети, і що команда узгоджує свої зусилля.


Створення сильної команди може зайняти певний час, але це інвестиція, яка може окупитися в довгостроковій перспективі. Наявність потрібних людей в команді є критично важливою складовою успіху, а іноді навіть найважливішою.Крок 3: Аналіз конкурентів


Аналіз конкурентів дасть вам зрозуміти, в чому полягають сильні та слабкі сторони вашого суперника. Ця інформація допоможе вам багато в чому: від знаходження своєї ніші на ринку до вдосконалення презентації перед інвесторами. Це також сприятиме розробці правильних маркетингових кампаній та позиціонуванню вашого бренду.


Найпростішим, однак найбільш ефективним способом аналізу конкурентів є складання матриці конкурентів. Це проста таблиця в Excel або Google Sheets, в якій ви можете порівнювати ваш продукт з іншими на основі виділених критеріїв. Коли все буде готово, ви матимете загальне уявлення про все конкурентне середовище та зможете зрозуміти, хто має сильніші позиції.


Аналіз конкурентів варто проводити на ранній стадії процесу запуску стартапу, щоб ви могли уникнути дорогих помилок у майбутньому. Витративши час на вивчення свого цільового ринку, ви зможете збільшити свої шанси на успіх і побудувати бізнес, який відповідатиме потребам ваших клієнтів.Крок 4: Створення бізнес-моделі


Цей крок визначає дорожню карту для вашого бізнесу. Добре написана бізнес-модель може допомогти вам забезпечити фінансування, залучити найкращі таланти та зосередитися на досягненні ваших цілей.


запуск стартапу в Україні

Бізнес-модель зазвичай включає набір розрахунків і гіпотез щодо потенційних клієнтів, їх сегментів і профайлів, аналіз ринку, опис ваших продуктів або послуг, маркетинговий план, організаційну структуру, фінансовий план, а також інформацію про ризики та виклики. Ключовим моментом є надання чіткого та всебічного огляду вашого бізнесу, включаючи ваші цілі, стратегії та прогнозовані фінансові показники.


Створення бізнес-плану може бути трудомістким процесом, але це важливий крок на шляху до втілення вашої ідеї в життя. Він допоможе вам краще зрозуміти процес розвитку вашого бізнесу та досягти поставлених цілей. А також завжди мати актуальний документ - executive summary - для партнерів, команди, інвесторів.Крок 5: Створення MVP


MVP, або мінімально життєздатний продукт, – це спрощена версія та візуальне представлення вашого продукту або послуги, що допомагає протестувати вашу бізнес-концепцію та зібрати відгуки перших користувачів (early adopters).


В якості MVP може бути, навіть, звичайний лендінг, який допоможе вам оцінити зацікавленість цільової аудиторії, або ж базовий прототип вашого продукту, за допомогою якого ви зможете протестувати ринок.


Варто пам’ятати, що MVP ніколи не є повнофункціональним і реалізованим продуктом. MVP – це лише відправна точка. Враховуючи відгуки та постійний розвиток, він буде продовжувати вдосконалюватися та трансформуватися в майбутньому. Збираючи відгуки про користування вашим продуктом від потенційних клієнтів, ви зможете переконатися, що він відповідає потребам вашого цільового ринку. Також це допоможе заощадити час і ресурси в довгостроковій перспективі.Крок 6: Створення маркетингової стратегії


Створюючи маркетингову стратегію, важливо почати з розуміння вашої цільової аудиторії та того, що мотивує її робити покупки. Ключовим завданням є створення унікальної ціннісної пропозиції (UVP або Unique Value Proposition). Це допоможе вам створити повідомлення, які будуть резонувати з вашим цільовим ринком і позиціонувати ваш бізнес таким чином, щоб вигідно відрізняти його від конкурентів.


Далі вам потрібно розглянути канали і тактики, які ви будете використовувати для охоплення цільової аудиторії. Це можуть бути реклама, PR, соціальні мережі, email-маркетинг, SEO та ін. В результаті ви зможете якісно побудувати воронку продажів вашого продукту в стартапі (Sales Funnel).


Також вам потрібно встановити чіткі цілі та виміряти ефективність ваших маркетингових зусиль. Це допоможе вам з часом вдосконалити свою стратегію і переконатися, що ви максимально ефективно використовуєте свій маркетинговий бюджет.Крок 7: Забезпечення фінансування та фандрейзинг


Існують різні джерела фінансування, доступні для стартапів, включаючи ангельських інвесторів, венчурний капітал, гранти та кредити. Тип фінансування, який ви оберете, залежатиме від конкретних потреб і цілей вашого бізнесу.


Забезпечення фінансування може бути складним процесом, оскільки інвестори хочуть бачити надійний бізнес-план і чіткий шлях до прибутковості. Вам потрібно буде продемонструвати потенціал для зростання, а також компетенцію вашої команди і ринкові можливості для вашого продукту або послуги.


Залучення інвестицій від ангельських інвесторів чи венчурних фондів є непростим процесом. Зазвичай стартапам потрібно проводити чимало дзвінків та пітчингів для того, аби отримати перші позитивні відгуки. Однак це ще не означає саме фінансування. Існує чимало правил того, як правильно комунікувати з інвесторами після отримання позитивного зворотнього зв’язку.


Дуже часто з такою комунікацією допомагають інкубатори та акселератори, куди стартапи приходять за підтримкою у розвитку. До прикладу, YEP, крім допомоги в комунікації з інвесторами, також постійно організовує Демо Дні, куди запрошує як представників українських, так і міжнародних фондів, що націлені інвестувати саме в українські стартапи. Серед них: uVentures, Flyer One Ventures, SMRK, Blue Lake, EstBAN та ін.


інвестиції для стартапу

На додаток до традиційних джерел фінансування, багато стартапів також звертається до краудфандингу як способу забезпечення фінансування. Краудфандинг дозволяє зібрати кошти від великої кількості людей, як правило, через онлайн-платформу. Це може бути чудовим способом підтвердити свою ідею, знайти прихильників і отримати кошти, необхідні для того, щоб ваш бізнес зрушив з місця. Найпопулярнішою платформою для краудфандингу є Kickstarter, однак існує ще чимало інших, іноді навіть спеціалізованих на окремій індустрії.Крок 8: Безпосередній запуск стартапу


Це момент, до якого ви так довго йшли, і коли все ваше планування та підготовка нарешті втілюються в життя. Це момент, коли ви робите свій продукт або послугу доступними для аудиторії та починаєте створювати свою клієнтську базу.


Під час запуску стартапу необхідно врахувати низку моментів, зокрема, час запуску, канали, які ви будете використовувати для охоплення цільової аудиторії, а також ресурси, які вам знадобляться для підтримки ваших зусиль на етапі запуску.


Чимало стартапів стикаються з труднощами під час планування свого запуску, і через це результат може вийти зовсім не таким, як очікувалось. Тому, аби уникнути помилок та зробити все правильно з першого разу, стартапи звертаються за підтримкою до інкубаторів. Такі інкубатори як YEP допомагають не тільки правильно структурувати та спланувати запуск стартапу, але й забезпечують менторську підтримку на кожному з його етапів. Саме співпраця з інкубатором збільшить ваші шанси на успішний запуск.


Проте навіть після такого успішного запуску важливо пам'ятати, що це лише початок, і що з часом вам потрібно буде продовжувати зосереджуватися на розвитку вашого бізнесу та обслуговуванні ваших клієнтів. Це може передбачати вдосконалення вашого продукту або послуги, вихід на нові ринки та розробку нових стратегій маркетингу і продажів.


Запуск стартапу – це хвилюючий і захопливий момент, але це також час, коли потрібно пам'ятати про ризики та виклики, пов'язані з ним. Тому варто приділяти достатньо часу ретельному плануванню запуску, а також звертатися за експертною допомогою, яку надають інкубатори.Крок 10: Моніторинг та аналіз ефективності


Це постійний процес у житті стартапу після його запуску. Він допомагає зрозуміти, як працює ваш бізнес, і визначити сфери для вдосконалення. Цей процес включає в себе відстеження ключових показників, метрик та KPIs, таких як продажі, залучення клієнтів та їхня активність, і використання цих даних для прийняття рішень щодо подальшого розвитку вашого бізнесу.


Для ефективного моніторингу та аналізу ефективності важливо встановити набір метрик стартапу, які відповідають вашим бізнес-цілям і завданням. Наприклад, якщо ваша мета – розширити клієнтську базу, ви можете відстежувати такі показники, як рівень залучення та утримання клієнтів. Якщо ваша мета – покращити продукт або послугу, ви можете відстежувати такі показники, як рівень задоволеності клієнтів та їхні відгуки.


Після того, як ви встановили свої показники, важливо регулярно відстежувати та аналізувати дані. Для цього можна використовувати інструменти аналітики, такі як Google Analytics, або створювати власні кастомні дашборди.


Регулярно відстежуючи та аналізуючи свої показники, ви зможете тримати руку на пульсі свого бізнесу та приймати рішення на основі даних, які сприятимуть зростанню та успіху.
Запуск стартапу може бути складним, але неймовірно корисним та цікавим етапом у вашому житті. Чітке структурування цього процесу значно полегшить роботу вам і вашій команді. Дотримуючись цього покрокового гайду зі створення стартапу, ви зможете більш свідомо підійти до створення власного стартапу, а завдяки наполегливій праці, цілеспрямованості та трохи везіння ви зможете перетворити свої підприємницькі мрії на реальність.
141 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page